Jak si snadno vypočítat úrok z půjčky a RPSN?

Úroky – to je pojem, který k úvěrům libovolného charakteru jednoznačně patří. Jde o finanční odměnu, jíž získává konkrétní bankovní či nebankovní společnost za to, že vám půjčila peníze. Část vypočítaná z jistiny, o níž byste měli vědět s patřičným předstihem, než se vaším cílem stane jakýkoliv úvěr.

Při výběru půjčky se vám hodí určitě jedna praktická pomůcka.

Jednoduchý výpočet úroků z půjčky

Na výpočet úroku existuje vzoreček, s pomocí něhož se k požadované hodnotě dopracujete sami. Dnes jsou samozřejmě poskytovatelé povinni zveřejňovat takové informace, přesto není na škodu vědět, jak funguje výpočet úroků z půjčky.

Na počátku všeho vezměte tři důležité hodnoty. Je to jistina, tedy částka, kterou si půjčujete. Dále čas, respektive doba udávaná v letech. A nakonec ještě sazba, potažmo roční úroková sazba. Tyto tři parametry vynásobte a vydělte stovkou.

Výsledkem se vám stane velikost úroku.

Mnohem důležitější je však hodnota RPSN

Velká spousta lidí si myslí, že úrok je tou nejzásadnější veličinou při žádosti o jakoukoliv půjčku. Jenže, v tomto případě se hodně žadatelů mýlí. Mnohem významnější je hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.

Důvod je zcela zřejmý. Tento útok v sobě totiž zahrnuje navíc poplatky související s daným bankovním či nebankovním produktem. A nutno podotknout, že tyto poplatky u půjček se mohou výrazným způsobem lišit.

V dnešní době musíte u každého prezentovaného úvěru narazit i na tento údaj, z něhož si uděláte představu o celkových nákladech v rámci splácení.

Jak na výpočet RPSN?

Výpočet roční procentuální sazby je o trochu složitější a poměrně individuální záležitostí vzhledem k ostatním přidruženým nákladům toho či onoho finančního řešení. Pro výpočet RPSN je tak vhodné využít raději speciálních internetových kalkulaček, které vám na požadavek tohoto typu velice rychle odpoví.

K výsledku se dostanete stejně snadno, jako když si vypočtete velikost klasického úroku. Jen pro zajímavost vám ještě uvedeme, jaké poplatky mohou být zakomponovány do hodnoty RPSN.

  • Platba za vyřízení peněžní sumy
  • Poplatek za vyplacení finanční částky
  • Výdaje na pojištění schopnosti splácet
  • Ostatní poplatky

Buďte při výběru bankovního či nebankovního úvěru dostatečně obezřetní a využívejte těch nejdostupnějších nástrojů v podobě RPSN, které vám vypoví o dané půjčce to nejdůležitější.