Co se vlastně konkrétně skrývá za označením P2P půjčky?

Půjčky od lidí pro lidi, přesně tak by se dala charakterizovat novinka na tuzemském trhu s úvěry. Totiž, takzvané P2P půjčky rozhodně mají výbornou budoucnost. Jejich název je zkratkou pro „peer-to-peer“, tedy úvěry, které poskytuje jedna soukromá osoba druhé. Nová záležitost si rychle získala oblibu, pro půjčování peněz je tu naprosté minimum podmínek. Navíc se zde nabízí možnost vyjednat si úrokovou sazbu přesně na míru, samozřejmostí jsou i krátké a přehledné smlouvy pro všechny.

Půjčit si nemusíte jen v bance nebo u nebankovní společnosti

Zájemce o dnešní P2P půjčky má opravdu široké možnosti. Na trhu funguje několik společností, které podobné úvěry zaštitují, jejich jména jsou dostatečně známá na to, aby je znal snad úplně každý (a to nejen díky sérii TV reklamních spotů). Touto cestou si navíc můžete přijít ke statisícovým částkám, všechno se vyřídí z pohodlí domova a půjčky jsou bezúčelové. Datum splatnosti? To je věc dohody investora (věřitele) a dlužníka. Když se totiž sejdou dva lidé, kteří mají společný zájem, dohoda bude na světě skutečně brzy, nebo snad ne?

Jednou z variant, které se tu přímo nabízejí, je Zonky půjčka. Emblém se stylizovanou zebrou, který doslova obletěl všechna česká města, nabízí mimo jiné následující:

  • Úvěr v rozmezí 20 a 500 tisíc korun. Bez ručitele, bez mnohastránkových smluv a složité administrativy. Vlastně jde o velmi nenáročný proces, stačí jen splácet v termínu…
  • Splatnost je nastavitelná mezi půl roku a sedm let (6 až 84 měsíců), úroková sazba začíná na velmi příjemných 3,99 procenta, odráží obvykle bonitu konkrétního klienta.
  • Nabídka, jíž dostanete, bude platit pět dnů. Během nich se můžete rozhodnout, zda tuto možnost využijete nebo se třeba porozhlédnete někde jinde, svoboda volby je zaručena.

Další z mnoha možností je třeba Bankerat, kde si lze vzít úvěr v rozmezí 10 až 600 tisíc korun, to vše se splatností půl roku až šest let. Úroky jsou zde od hranice devíti procent, RPSN začíná na 11,73 %. Schvalovací proces je rychlý a bezproblémový, půjčka je bez kontroly registru dlužníků a nutnosti doložení příjmů. Skryté poplatky? V žádném případě, podobně jako nebankovní půjčka.